Před mrazy, které v těchto dnech venku panují, je třeba se dobře chránit. Mrazy přinášejí nebezpečí omrzlin, které nesouvisí jen s horskými a polárními oblastmi. Omrzliny mohou udeřit na každého z nás, obzvláště má-li pro své řádění ideální podmínky. Následky nemusí zůstat jen u ztuhnutí a brnění postižené oblasti, omrzliny způsobují i trvalé postižení. Jak mráz působí a jak se proti němu vhodně bránit?
Při omrzlinách dochází k akutnímu postižení tkání, které způsobuje chlad při teplotě pod bodem mrazu. Lidský organismus je z 60 % tvořen vodou, která se vlivem působení mrazu mění v led a následné krystalky, které poškozují cévní stěny. Buňky se následně dehydratují, zvyšuje se hodnota draslíku a sodíku v buňkách, což poškozuje buněčné membrány.
Organismus se přirozeně brání stahem hladké svaloviny – cév, shlukují se krevní destičky a průtok krve v postižené oblasti je omezen. Dle délky působení mrazu na část těla se odvíjejí také následky. Lehké omrzliny jsou plně vratné, těžší stupně omrzlin mohou končit gangrénou a amputací.
Jak vznikají omrzliny
Omrzlinami jsou nejčastěji postiženy okrajové části těla – nos, uši, brada, prsty.
Vznik omrzlin závisí především na tom, jak dlouho byly části těla vystaveny mrazu, na vhlkosti vzduchu (čím vyšší vlhkost, tím snáze k omrzlinám dojde) a na síle větru. Silný vítr zvyšuje účinek mrazu.
Důležité je, aby postižený hodně pil a nebyl vyhladovělý – nedostatek energie a dehydratace k omrzlinám velmi přispívají.
Dále odborníci nedoporučují v mrazech pít alkohol, kouřit, užívat léky či dokonce drogy. Všechny tyto látky působí na nervový a cévní systém, a tím se zvyšuje riziko vzniku omrzlin.
Omrzliny podle rozsahu poškození 1.stupeň – projevuje se zčervenáním kůže, svěděním, pocitem píchání, jehličkami a pálením, může se objevit otok 2.stupeň – kůže je bílá až šedá, objevují se puchýře 3.stupeň – puchýře jsou šedomodré až černé a může docházet ke krvácení do kůže, pokožka je tvrdá a následuje poškození vrchních i spodních vrstev tkání 4.stupeň – kůže je černohnědá, necitlivá, odumírají vrchní i hluboké tkáně (svaly, šlachy, klouby, kosti) – toto poškození je nevratné a musí se řešit chirurgicky
První pomoc při omrzlinách
-postiženého uvedeme do teplé místnosti sundáme boty, mokré oblečení, ale i hodinky a prstýnky -postižená místa ohříváme ve vlažné vodě, nikdy ne v horké – je důležité zachovat postupné zahřívání! -postiženému nabídněte dostatek tekutin i v případě, že nemá pocit žízně postiženým částem těla nyní hrozí infekce, proto předcházejte poranění pokožky -vyskytnou-li se puchýře, nikdy je nepropichujte. Omrzliny sterilně zakryjte a vyhledejte lékařskou pomoc.